20:35 Обчислення за допомогою формул в програмі Excel | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Вступ Ця методична розробка описує урок з інформатики, що проводиться в групі операторів комп’ютерного набору (І курс). Тема уроку - „Обчислення за допомогою формул в програмі Excel”. Ця тема є складовою теми „Табличний процесор”. На неї за навчальною програмою відводиться 10 годин, з яких 5 - теоретичні заняття, 5 – практичні. Даний урок є третім практичним заняттям (на попередніх практиках учні навчилися редагувати та форматувати діапазони комірок). Тема уроку має дуже важливе прикладне значення. Вона демонструє ефективність обчислень за допомогою табличного процесора. На уроці порушується важлива проблема – збереження електричного струму, що має не тільки освітнє, а й виховне значення. В даній методрозробці описується фрагмент ділової гри, задачі якої в повній мірі мотивують та активізують діяльність учнів. Основне дидактичне супроводження уроку – оціночний лист. Його використання дозволяє не лише економити час на записи учнів, але й об’єктивно та оперативно оцінити роботу всіх учнів на уроці. Мультимедійна презентація, що додається, синхронізована із методрозробкою та робить всі фрагменти уроку більш жвавими та наочними.
Дидактичні відомості про урок Предмет: інформатика Тема уроку: Обчислення за допомогою формул в програмі Excel Тип уроку: урок закріплення та застосування знань умінь та навичок Вид уроку: лабораторно-практичне заняття Мета: дидактична:
виховна:
розвиваюча:
Форми організації учбової діяльності: фронтальна, індивідуальна, парна, ігрова Методи: наочний, словесний, практичний Дидактичне забезпечення: роздатній матеріал – оціночні листи та інструкційні карти „Тестуємо монітори” Програмне забезпечення: MS Office Excel 2003, MS Office Power Point 2003, комп'ютерна презентація уроку urok_obchislenya.ppt, monitor.xls. Обладнання: ПК, монітори, що помічені №1 - №6, проектор, екран. Міжпредметні зв’язки: фізика, математика, англійська мова, основи економіки, офісна техніка Література:
План уроку
а) евристична бесіда; б) повідомлення теми і дидактичних цілей уроку в) бесіда про програму енергозбереження на Україні
а) розгадування кросворду (індивідуальна робота, взаємоперевірка); б) узагальнення відомостей про формули (фронтальне опитування)
Хід уроку I. Організаційний етап Взаємне привітання та організація уваги учнів ІІ. Мотивація 1. Евристична бесіда
2. Повідомлення теми і дидактичних цілей уроку
А епіграфом до початку нашої спільної роботи послужить стародавня індійська мудрість (з'являється епіграф) Не витрачай там, де можна заощадити. Не економ там, де потрібно витрачати.
Проблема енергозбереження – одне з ключових питань економіки України. Узяти хоч би той факт, що енерговитрати на одиницю продукції по Україні в 3 рази вище світових. Ось тому ще в 2006 р. була прийнята державна програма з енергозбереження. Згідно цієї програми підприємства, що купують енергозберігаюче устаткування, звільняються від акцизних зборів, 50% їх прибутку звільняється від оподаткування, для них оформлюється пріоритетне кредитування, знижені митні тарифи. ІІІ. Актуалізація опорних знань Ця економічна програма спирається на фізико-математичні розрахунки. Сьогодні ми навчимося виконувати ці розрахунки засобами прикладної програми Excel.
Пригадаймо матеріал минулих уроків. Я пропоную спочатку вам розгадати кросворд (російською мовою). Кросворд оголошується викладачем та одночасно демонструється на мультимедійному екрані. Учні заповнюють його самостійно в оціночних листах.
Відповіді:
По закінченні заповнення кросворду учні перевіряють роботи одне одного (на екрані висвічуються правильні відповіді) та виставляють відповідну кількість балів (1 бал за кожну правильну відповідь).
Фронтальне опитування Зверніть увагу, якщо ви правильно заповнили кросворд, то на кольоровому перехресті з’явилося слово. Яке?
а) на початку формули ставлять знак =; б) в формулі не повинно бути пробілів; в) до складу формули входять оператори, імена комірок (або їх діапазонів), дужки, числа, функції; г) якщо елементом формули є текст, його беруть в дужки. (1 бал за кожну правильну відповідь) – Як вказати комп’ютеру на необхідність виконання обчислень за створеною формулою? – Натиснути <Enter> (1 бал за правильну відповідь) VI. Застосування набутих знань у практичній діяльності
Учні об’єднуються в пари та заповнюють в оціночних листах завдання (переводять фізичні формули, що записані алгебраїчними виразами у вирази для Excel) I·U ________, ________, _______, Р·10-3________ Відповіді: = I*U, = Р/ U, = U^2/ Р, = Р*10^(-3)
А зараз проведемо технічну експертизу. Ми оцінюватимемо енергоспоживання моніторів, дослідні зразки яких представлені в цьому кабінеті. Насправді, ці монітори «працюють» в нашому училищі в учбових майстернях і комп'ютерних класах. Наше завдання – виявити найбільш економічний монітор.
Візьміть оціночні листи, ручки, та пересядьте за комп'ютери. Біля комп’ютерів лежать інструкційні карти. Пам'ятаєте про правила техніки безпеки! Відстань від очей до моніторів – 50-60 см. Акуратно натискайте на клавіші клавіатури! Включіть монітори. На Робочому столі на панелі завдань розверніть файл Монітор.xls, в якому введена таблиця, зображена в опорних конспектах. Вам належить заповнити цю таблицю повністю в електронному вигляді і частково в оціночних листах (тільки другий і останній стовпці!). В своїй роботі слід користуватися інструкційними картками, що лежать на кожному робочому місці. Давайте пригадаємо, як швидше потрібно вводити однотипну інформацію? (За допомогою маркера автозаповнення). В експертизі беруть участь 6 моніторів, які ми йменуватимемо «монітор 1»,.., «монітор 6». Будь ласка, введіть найменування в перший стовпець таблиці. Зверніть увагу, яка величина стоїть в другому стовпці? (Сила струму). Для її заповнення я прошу учнів, які сидять ближче до помічених моніторів, подивитися необхідні дані на задній панелі монітора і оголосити по черзі нам. (Наприклад, монітор 1 – 2А, монітор 2 – 1А, монітор 3 –1,4А, монітор 4 – 1,5А, монітор 5 – 1,2А, монітор 6 – 0,8А. Занесіть ці дані в оціночні листи та в електронні таблиці. Поясніть, що означає наступна величина і чому вона дорівнює? (Побутова напруга = 220В). Скопіюйте це число в діапазон комірок С3:С7. А зараз увага на екран: «Робоча зміна в учбовій майстерні триває 6 годин (Н. В. Дінтєва – старший майстер з виробничого навчання)». Заповніть відповідні комірки. Наступні стовпці потребують обчислень за допомогою формул. Ці формули ви повинні скласти і записати в оціночних листах самостійно (пункт 3). Після перевірки викладачем ви можете ввести ці формули в електронні таблиці і скопіювати їх автозаповненням. Введіть в комірку I8 число 0,2436 (це тариф оплати за електроенергію). При копіюванні формули в стовпці Н у вас можуть з'явитися 0. Щоб уникнути цієї помилки, подивіться зауваження в інструкційній картці. А зараз змініть число в комірці I8 на 0,3373. Що відбулося? Зробіть висновок 1 і запишіть. Після закінчення обчислень округліть дані останніх трьох стовпців до копійок. Як це зробити?
Запишіть в оціночних листах дані останнього стовпця. А зараз зробимо висновок. Як залежать між собою сила струму і вартість роботи відповідного електроприладу? Запишіть висновок 2:
Пересіли за парти. - Які з моніторів ви порадили покупати нашому училищу для оновлення комп’ютерного парку? Чому? - ЖК-монітори, їх експлуатація виходить дешевшою та вони корисніші для очей. - Вірно, їх ефективність не тільки економічна, але й ергономічна; ергономіка – це зручність у використанні техніки, у тому числі і зручність, пов'язана із здоров'ям. Не тільки монітори, але інші електроприлади вимагають економічного користування електроенергії. При покупці устаткування звертайте увагу на спеціальні наклейки, які дозволять з першого погляду розпізнати енергозберігаючі пристрої. Наприклад, логотип американської організації Energy Star, створеної за ініціативою Міністерства з охорони навколишнього середовища США в 1992 році, добре знайомий користувачам ПК. Нова версія правил, яка набула чинності з травня 2007 року, підвищила планку вимог до економічності пристроїв. Помітьте в оціночних листах – американський. Європейська організація GEEA (Group for Energy Efficient Appliances) вже сьогодні пред'являє більш строгі вимоги до споживання енергії. Помітьте в оціночних листах – європейський. Ще одна європейська організація No Energy вибирає безкомпромісну вимогу: у кожному пристрої повинен бути справжній вимикач, який легко доступний, добре видний і має позначення, що однозначно розуміється. Ця організація логотипи не приклеює, а веде облік енергозберігаючих пристроїв в Інтернеті. Помітьте в оціночних листах – Інтернет V. Підбиття підсумків Оцінювання. Учні підраховують загальну кількість балів, що вони отримали під час уроку і виставляють підсумку оцінку в оціночних листах за формулою: . Рефлексія (позначте за допомогою смайлика своє відчуття після уроку) Домашнє завдання (має творчо-дослідницький напрям)
*Після виконання д/з буде обов’язково оцінене! Поетичне наставляння Давайте экономить электричество, Уменьшим каждый потребленье Ватт. Глядишь, - и снизится количество Необоснованных затрат А экономить вам свою энергию Для творчества, учения нельзя. Расходуйте её с умом и не жалея, Учитесь с удовольствием, друзья!
Додатки Додаток 1 Оціночний лист (otsinochniy_list.doc) Додаток 2 Таблиця-завдання для практичної роботи (monitor.xls) Додаток 3 Інструкційна картка для практичної роботи (monitor. doc) Додаток 4 Електронна презентація уроку (urok_obchislenya.ppt) Не расходуй там, где можно сэкономить. Не экономь там, где нужно расходовать | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Всього коментарів: 0 | |